reklama
kategoria: Inne
22 marzec 2023

Morze, gdy raz rzuci urok, na zawsze utrzyma cię w swej sieci cudów

zdjęcie: Morze, gdy raz rzuci urok, na zawsze utrzyma cię w swej sieci cudów / pixabay/7118843
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, ustanowiony przez ONZ w roku 1992, a w jego ramach także Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego ustanowiony przez Komisję Helsińską w roku 1997.
REKLAMA
Bałtyckie Morze jest znane z wielu rekordów: jest najmłodszym, najpłytszym i najsłodszym morzem na Ziemi. Ponadto, posiada najpiękniejsze plaże pokryte piaszczystym piaskiem i najwspanialsze bursztyny. Aby zachować pozycję "naj" dla Morza Bałtyckiego, musimy o nie dbać. Jednym z głównych zagrożeń dla tego morza są nieodpowiedzialne i rabunkowe połowy, takie jak połowy ryb przekraczające wyznaczone limity, niszczenie podmorskich siedlisk oraz połowy innych zwierząt, takich jak ssaki lub ptaki morskie. Przykładem skutków tych nieodpowiedzialnych praktyk rybackich jest dorada bałtycka, niegdyś znana jako "król Bałtyku". Nadmierny połów tych ryb doprowadził do zmniejszenia ich populacji, a obecnie połowy dorsza są zabronione.

Przez ćwierć wieku, 22 marca dziewięć nadbałtyckich państw (Dania, Niemcy, Polska, Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja), aby zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na problemy związane z ochroną naszego morza obchodzi Światowy Dzień Ochrony Bałtyku, ustanowiony przez Komisję Helsińską. Został on uchwalony 25 lat temu jako element Światowego Dnia Wody. Tego dnia naukowcy szczególnie podkreślają, że temat ten wymaga nadal wiele uwagi i działań.

Każdy z nas może przyczynić się do ochrony Bałtyku! Jak to zrobić?
  • ogranicz ilość zużywanego plastiku,
  • środki chemiczne zastąp preparatami naturalnego pochodzenia,
  • segreguj śmieci,
  • zrezygnuj z samochodu,
  • pytaj skąd pochodzi ryba na Twoim talerzu.
Ponadto, jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony środowiska Morza Bałtyckiego jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz eksploatacji jego zasobów, np. poprzez ograniczenie zużycia sztucznych nawozów w rolnictwie oraz skuteczniejsze oczyszczanie ścieków. Warto mieć na uwadze, że praktycznie cały obszar Polski znajduje się w zlewni Bałtyku, więc wszyscy mamy wpływ na to, co do niego wpływa.

Komisja Helsińska (HELCOM) jest organem wykonawczym Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego zawartej w Helsinkach 22 marca 1974 r. (weszła w życie 3 maja 1980 r.). 9 kwietnia 1992 r. podpisano nową konwencję o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego, która została ratyfikowana przez Polskę 8 października 1999 r. (weszła w życie 17 stycznia 2000 r.).

Głównym celem Komisji Helsińskiej jest ochrona środowiska naturalnego Morza Bałtyckiego przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami na bazie międzyrządowej współpracy pomiędzy Danią, Estonią, Finlandią, Litwą Łotwą, Polską, Niemcami, Rosją, Szwecją i Unią Europejską. Eksperci Komisji Helsińskiej pozyskują informacje i tworzą bazy danych o stanie środowiska oraz zanieczyszczeniach trafiających do Morza Bałtyckiego. Na podstawie zebranych informacji wypracowywane są zalecenia dla państw członkowskich.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sępólno Krajeńskie
11.2°C
wschód słońca: 07:31
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sępólnie

kiedy
2024-11-26 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Sępólno...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Sępólno...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-04 20:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Sępólno...
wstęp biletowany