reklama
kategoria: Miasto
27 sierpień 2024

Dożynki wojewódzkie Grudziądz 2024

fot. nadesłane
W Grudziądzu trwają regionalne obchody Święta Plonów. Wydarzenie zorganizowały wspólnie samorząd województwa i diecezja toruńska oraz samorządy Grudziądza, powiatu grudziądzkiego i gminy wiejskiej Grudziądz. W uroczystościach oficjalnych uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski, radni województwa, biskup ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządowcy lokalni, duchowni, reprezentacje środowiska akademickiego, wojska i pozostałych służb mundurowych. W programie także kiermasze z ludowym rękodziełem i dobrym jedzeniem, przegląd kapel ludowych, rajd rowerowy i pokazy służb mundurowych, konne pokazy kaskaderskie i wystawa maszyn rolniczych, a na koniec koncert zespołu Enej – wszystko na malowniczych błoniach nad Wisłą.
REKLAMA

Chwała wam za to, że wasza miłość do ojczystej ziemi jest wciąż silniejsza niż przeciwności, które napotykacie w swojej pracy. Polski chłop nigdy się nie poddał i nigdy ojcowizny nie opuścił – mówił do zgromadzonych dziś w Grudziądzu rolników marszałek Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do unijnej wspólnej polityki rolnej stwierdzając, że wynikające z niej wsparcie dla polskiego rolnictwa jest często niedostosowane do realiów. Dodał, że politycy wszystkich szczebli, w Polsce i w Europie, mają obowiązek dołożyć wszelkich starań, by głos rolników był słyszalny i brany pod uwagę. – Dopłaty bezpośrednie? Tak, ale co z dochodem gwarantowanym dla najmniejszych gospodarstw? Jeśli wieś się wyludni, zostaniemy jako naród odarci z wielkiej wartości jaką jest związana z nią tradycja i kultura. Warto rozmawiać z rolnikami, warto się wsłuchać w ich głos! W imieniu mieszkańców województwa dziękuję za każdy zebrany kłos, za każdą kroplę potu, za pokonywanie przeciwności. Miasto ma za co dziękować wsi. Chwała wam i szczęść wam Boże - w waszych domach, w rodzinach, w gospodarstwach i na waszych wioskach! – zakończył swoje wystąpienie gospodarz województwa.

Przewodnicząca sejmiku województwa podkreśliła swoim przemówieniu rolę wiejskich kobiet.

To wy budujecie wspólnotę, jesteście filarami rodzin, to wy stoicie na straży tradycji, to również wy dokładacie się do tego chleba, którego oby nam nigdy nie zabrakło – mówiła zwracając się do rolniczek. Swoje wystąpienie zakończyła życzeniami, żeby politycy nie tylko słuchali rolników, ale żeby w ślad za wysłuchaniem ich racji poszły też właściwe działania.

Jako gospodarz miejsca witał zebranych prezydent miasta Maciej Glamowski: - Grudziądz jest dumny i zaszczycony, że może was gościć w tym pięknym miejscu. Zapraszam wszystkich do grudziądzkiego muzeum Flis, gdzie prezentowana jest wystawa o tym, jak tworzy się z ziarna chleb.

Starostami dożynek wojewódzkich są w tym roku Maria i Kazimierz Kurzyńscy, którzy prowadzą specjalizujące się w produkcji roślinnej stuhektarowe gospodarstwo rodzinne w Gołębiewie w powiecie grudziądzkim. Tradycja ojcowizny

Dzisiejsze wydarzenia dożynkowe w Grudziądzu rozpoczęły się uroczystą mszą w grudziądzkiej bazylice, po czym dożynkowy korowód przeszedł ulicami starego miasta na Błonia Nadwiślańskie, gdzie odbyły się główne uroczystości oficjalne. Przed nami jeszcze wiele atrakcji, w tym wieczorny koncert zespołu Enej.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sępólno Krajeńskie
10.9°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 17:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sępólnie

kiedy
2024-10-19 15:00
miejsce
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-19 18:30
miejsce
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Sępólno...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany