reklama
kategoria: Miasto
20 grudzień 2023

Sępólno Krajeńskie: przez Sępolenkę do Niechorza

zdjęcie: Sępólno Krajeńskie: przez Sępolenkę do Niechorza / Kazimierz Mendlik/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Kazimierz Mendlik/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do magicznego miasta położonego pomiędzy czterema malowniczymi jeziorami: Sępoleńskim, Piaszczynkiem (znany również jako Pierścień), Niechorkiem i Niechorzem (zwanym również Niechorskim).
REKLAMA

Tego szukamy w Sępólnie Krajeńskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Sępólno Krajeńskie praca, Sępólno Krajeńskie, Sępólno Krajeńskie pogoda, parafia Sępólno Krajeńskie, gmina Sępólno Krajeńskie, Sępólno Krajeńskie facebook.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Sępólnie Krajeńskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pierwszym udokumentowanym właścicielem Sępólna Krajeńskiego był Hektor z Pakości, pochodzący z wielkopolskiego rodu Leszczyców, co potwierdzają historyczne źródła. W roku 1359 odnotowano, że miejscowość posiadała już prawa miejskie, choć brak jest zachowanego dokumentu lokacyjnego. Wiadomo jedynie, że miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim, a osadnicy przybyli z Niemiec, co potwierdza nazwa Sempelborg używana w 1359 i 1360 r.

Przez kolejne dwieście lat Sępólno było posiadało rodziny Pakowskich, Ostrorogów, Goślubskich i Zebrzydowskich. Wraz z całą wschodnią Krajną należało do ziemi nakielskiej województwa kaliskiego, a od roku 1768 — do województwa gnieźnieńskiego.

W XVI i XVII wieku Sępólno funkcjonowało jako miejscowy punkt handlowo-rzemieślniczy, zorientowany na dostarczanie artykułów potrzebnych dla okolicznych miejscowości. Jedynie część rzemieślników była zorganizowana w cechy, z największym skupiskiem wśród nich stanowili szewcy. W XVII wieku cech ten doświadczył rozłamu związanego z różnicami wyznaniowymi, prowadząc do podziału na cech polskojęzyczny (katolicki) oraz niemieckojęzyczny (protestancki). Przez trzysta lat populacja miasta utrzymywała się na poziomie około tysiąca mieszkańców.

W wyniku pierwszego rozbioru Polski Sępólno dostało się pod kontrolę pruską, znajdując się w Okręgu Noteckim. Pomimo tego, utrzymało swój status miasta prywatnego, będącego własnością rodziny Potulickich. Po wojnach napoleońskich miasto zostało włączone do prowincji Prusy Zachodnie w powiecie złotowskim. Przez cały XIX wiek odnotowywano niski wzrost populacji, częściowo związany ze stałym odpływem ludności żydowskiej. Do wybuchu I wojny światowej, w radzie miejskiej dominowali Niemcy i Żydzi. Rozwój gospodarczy miasta był ograniczony przez słabe połączenia drogowe, aż do roku 1894, kiedy Sępólno zostało włączone do ogólnopruskiej sieci kolejowej.

II wojna światowa rozpoczęła się w Sępólnie poprzez ostrzał i wkroczenie niemieckich wojsk już 1 września 1939 r. Podczas okupacji, miasto zostało włączone do Rzeszy, stanowiąc część okręgu Gdańsk – Prusy Zachodnie, zachowując jednocześnie status siedziby powiatu (Landratsamt). Pierwsze egzekucje Polaków miały miejsce na przełomie września i października 1939 r. Akcje wysiedleńcze przeprowadzono zimą i jesienią 1941 r. oraz wiosną 1942 r. Na miejsce wysiedlonych Polaków osiedlono 666 niemieckich osadników z Besarabii i krajów nadbałtyckich. Okupację zakończyło wejście do miasta 27 stycznia 1945 r. oddziałów Armii Czerwonej, a pozostałych Niemców w Sępólnie wysiedlono za Odrę i Nysę.

Po zakończeniu wojny miasto znalazło się w granicach województwa pomorskiego, które w 1950 r. zostało przemianowane na bydgoskie, a od 1999 r. — kujawsko-pomorskiego. Likwidowany w 1975 r. powiat sępoleński został przywrócony w 1999 r.

Nie przegap najważniejszych informacji

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sępólno Krajeńskie
10.9°C
wschód słońca: 07:21
zachód słońca: 17:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sępólnie

kiedy
2024-10-19 15:00
miejsce
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-19 18:30
miejsce
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-25 18:00
miejsce
Centrum Kultury i Sztuki, Sępólno...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 19:00
miejsce
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany